#D IMM.

#T IMM.

Människosyn och begrepp inom främlingsfientliga grupper.

#P IMM.

I den öppna debatten i media och inom politiken diskuteras ofta migrationspolitiken. Det finns självklart olika politiska åsikter om hur politiken fungerar och har fungerat.

#P IMM.

Dock för man i den öppna debatten ett språk som är hänsynsfullt och med stor respekt för motståndarnas åsikter , det är ett bra debattklimat och man visar respekt och vördnad för varandra.

#P IMM.

Däremot vid diskussioner med främlingfientliga grupper primärt på nätet använder dessa sig av ett språkbruk som inte är gångbart i den öppna debatten, det handlar om invektiv, det handlar om härskartekniker, det handlar om att ringakta en medmänniska med andra åsikter.

#P IMM.

- Varför använder sig främlingsfientliga grupper av ett språkbruk som inte är gångbart i media och öppen debatt ?.

#P IMM.

- Tror man inom dessa grupper att språkbruk och termer kan attrahera svenskfödd medelklass ?.

#P IMM.

- Anser man inom dessa grupper att språkbruk och debattekniker kan attrahera kvinnor ?.

#P IMM.

- Anser man inom dessa grupper att det är viktigt att ha en människosyn som är medialt gångbar ?.

#P IMM.

Med språkbruk avser jag termer som ex (skäggbarn, invällare, Zoomalier, mm mm).

