#D IMM.

#T IMM.

Borgensman åt en "flykting".

#P IMM.

När någon ska låna pengar från en bank så kräver de ofta någon form av säkerhet. Saknar man tillgångar så kräver de en borgensman. Inget konstigt med det.

#P IMM.

När man ibland samtalar med en äkta multikultiförespråkare som är indoktrinerad sedan skoltiden, som har läst på sin läxa och där stora skygglapparna tycks ha växt fast för all tid och evighet, så påtalar de alltid att dessa s.k. "flyktingar" kanske är en stor utgiftspost just nu, men i framtiden, då minsann, då så kommer de att bli jättelönsamma!.

#P IMM.

Hur som helst, det jag ville ha sagt är detta: Hur tror ni den korrekta eliten och dess trogna små tjänare ute i lyxvillorna i Saltsjöbaden, Örgryte, Långedrag och Ljunghusen skulle ställa sig till att bli borgensmän för dessa "flyktingar"?.

#P IMM.

Låt oss säga att de förbinder sig och garanterar att massmottagningen av dessa "nysvenskar" kommer att visa upp ett positivt resultat i statskassan om, låt oss säga fem år. Är de så spiksäkra på deras lönsamhet och obefläckade bakgrund som de faktiskt påstår så borde ju detta inte vara något problem, eller hur? De borde bli jätteglada och sätta igång med att jubla och slå volter över detta ansvar!.

#P IMM.

Skulle det dock visa sig att de långväga små helgonen inte visar sig vara varken lönsamma eller så tacksamma som flyktingkramarna inbillat sig (hemska tanke!) Så får de helt enkelt betala tillbaka de summorna som de har lurat av det svenska folket samt finansiera deras återresa.

#P IMM.

Nu förstår jag givetvis att detta är helt omöjligt att genomföra rent praktiskt, men visst är det kul att leka med tanken?.

