Svensk ordbok 2009, webbversion
[mel`-äv.mel´-]
preposition
mell·an1i position på en (tänkt) linje med begränsningar vid
två punkter som framgår av sammanhanget
NollSYN.synonym1emellan 1
mellandäckmellanrumhon satt mellan NN och ON○äv. med riktningsbetydelsehon sköt in bilden mellan pärmarnafärjan går mellan Stockholm och Helsingfors○äv. i fråga om tidsförhållanden och mer abstraktstängt mellan ett och treen vilodag mellan turnéperiodernamellan 200 och 300 personer hade samlatsgråskalan mellan det svarta och det vita○äv. med underförstådda gränseri sammansättn.
mellanblondmellanviktmellan varvensevarv 1
sedan 1000-taletrunsten, Löt, Uppland (Sveriges runinskrifter)runform miþli, fornsv. mällom, mällan; ordet är eg. en böjningsform av fornsv. midhel ’mitt’, trol. med anslutning till -an i 1nedan, 1ovan; jfr 1medel, medel-
2med ömsesidigt deltagande av
två någorlunda jämställda storheter
NollSYN.synonym1emellan 2
mellanstatligkriget mellan Tyskland och Englanddialog mellan lärare och eleveravvägning mellan kvalitet och kvantitetrelationen mellan läkare och patientbrevväxlingen mellan de båda älskandeskillnaden mellan stad och landsedan slutet av 1200-taletWestgöta-LagenDet heter öppet mellan 9 och 18 precis som det heter stängt mellan hägg och syren. Däremot heter det inte *öppet mellan 9–18. Bindestrecket utläses ju till, och mellan ska följas av och. Om man byter ut mellan mot från, blir till däremot riktigt: öppet från 9 till 18. Men i ett sådant uttryck kan man för symmetrins skull inte ersätta till med bindestreck och skriva *öppet från 9–18. I stället går det bra att utelämna från och bara skriva öppet 9–18.